loader-logo
ZADZWOŃ DO NAS +48 697 027 168

Keratynowe prostowanie – opis zabiegu

Keratynowe prostowanie włosów - opis zabiegu

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest uzyskanie gładkich, lśniących, zdrowo wyglądających kosmyków. Ze względu na popularność tej techniki, narosło wokół niej wiele nieuzasadnionych niczym mitów. Jak tak naprawdę wygląda i na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Na czym polega zabieg keratynowego prostowania włosów?

Prostowanie włosów keratyną polega na wprowadzeniu do wnętrza włosa białka budulcowego, czyli właśnie keratyny. Uzupełnienie ubytków keratyny w strukturze włosa pozwala wygładzić go, pogrubić, a także uelastycznić i poprawić odporność kosmyków na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Keratynę wprowadza się do wnętrza włosów za pomocą wysokiej temperatury. Samo białko w postaci keratyny hydrolizowanej stanowi składnik dedykowanych preparatów, stworzonych z myślą o takim zabiegu. 

Jakie efekty daje keratyna na włosach?

Keratyna na włosy pozwala uzyskać efekt wyraźnego wygładzenia bez codziennego prostowania kosmyków prostownicą. To jednak nie jedyna zaleta wykonania takiego zabiegu. Prostowanie keratyną sprawia, że włosy zostają odbudowane, wzmocnione i wygładzone. Zyskują połysk i miękkość. Prezentują się zdrowo i pięknie. Mają też większą sprężystość i elastyczność. Są lepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed smogiem, promieniowaniem słonecznym czy chlorem zawartym w wodzie. Keratyna do włosów to po prostu produkt, który uzupełnia ubytki w strukturze włosa, zatem działa na kosmyki intensywnie regeneracyjnie.

Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów przebiega w kilku etapach. Czas zabiegu uzależniony jest przede wszystkim od długości i gęstości kosmyków. Natomiast efekt od naturalnego skrętu i kondycji włosa oraz od rodzaju zastosowanego preparatu. W większości przypadków prostowanie keratynowe włosów daje rezultat w postaci gładkiej, idealnie prostej, lśniącej tafli, ale na włosach kręconych i grubych efektem zabiegu może być intensywne wygładzenie (zamiana loków w lekkie fale), ochrona przed puszeniem, regeneracja włosa i poprawa ogólnej kondycji fryzury. Jak przebiega prostowanie keratyną?

  1. Pierwszy etap keratynowego prostowania to dokładne oczyszczenie włosów specjalnym szamponem. Ma to na celu usunięcie z kosmyków wszelkich pozostałości środków stylizacyjnych i zanieczyszczeń, jakie mogły osiąść na strukturze włosów. W trakcie mycia łuski włosów zostają uchylone, dzięki czemu keratyna zawarta w preparacie stosowanym do zabiegu, ma szansę wniknąć do wnętrza włosów. Po umyciu, włosy są dokładnie suszone – to przygotowuje je na kolejny etap, czyli aplikację keratyny.
  2. Krok drugi to nałożenie wybranej keratyny hydrolizowanej na całej długości włosów. Odpowiednio dobrany preparat do takiego zabiegu zawiera różnego rodzaju aminokwasy, a także inne składniki organiczne, na przykład odżywcze masło shea czy oleje roślinne. Kosmetyk aplikuje się na pasma z pomocą pędzelka i rozczesuje grubym grzebieniem. Konieczne jest podzielenie włosów na partie, aby pokrywać je keratyną dokładnie pasemko po pasemku. Wydzielone sekcje z zaaplikowanym preparatem suszy się w celu pełnego wchłonięcia produktu. 
  3. Ostatni etap keratynowego prostowania polega na wtłoczeniu, czy inaczej wprasowaniu preparatu w strukturę włosa. Odbywa się to z użyciem odpowiedniej prostownicy do keratynowego prostowania. Najlepiej sprawdzają się urządzenia z płytkami tytanowymi, które są wyjątkowo gładkie i najlepsze wśród różnych rodzajów płytek stosowanych w tego typu urządzeniach. Keratynę wprasowuje się pasmo po paśmie w temperaturze od ok. 180 do 230 stopni Celsjusza, w zależności od grubości i kondycji włosów. Pod wpływem ciepła wszystkie składniki zawarte w preparacie przenikają w strukturę włosa, dzięki czemu ulega on odbudowie i pełnej regeneracji. Zabieg może trwać od około 2 do 3 godzin. 

Zalecenia po zabiegu keratynowego prostowania włosów

Aby efekt keratynowego prostowania włosów był zadowalający i utrzymał się jak najdłużej – nawet do 6 miesięcy – należy przestrzegać zaleceń dotyczących pielęgnacji po keratynowym prostowaniu. Bardzo ważne są przede wszystkim pierwsze dni po zabiegu. Pierwsze mycie włosów powinno wykonać się do 24 godzin po zabiegu.. Nie powinno się również związywać ich gumkami czy spinać spinkami. W kolejnych dniach o kosmyki należy dbać odpowiednim szamponem, który nie zawiera siarczanów. W kosmetykach pielęgnacyjnych do włosów po keratynowym prostowaniu warto szukać natomiast zarówno dodatku samej keratyny, jak i innych substancji o działaniu nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Najkorzystniej jest stosować odpowiednio dopasowane do rodzaju włosów pełne linie kosmetyków, czyli szampon, odżywkę, maskę oraz opcjonalnie serum czy krem wygładzający. 

Dlaczego warto wykonać zabieg keratynowego prostowania w salonie fryzjerskim?

Prawidłowo wykonany zabieg keratynowego prostowania włosów to gwarancja, że kosmyki zostaną zregenerowane i zachowają zdrowy wygląd na wiele miesięcy. Fryzjer czy stylista przeszkolony w wykonywaniu takiego zabiegu dostosuje do włosów swojej klientki zarówno odpowiedni preparat z keratyną, jak i warunki wtłaczania jej w strukturę włosa, czyli przede wszystkim temperaturę prostowania. Dzięki temu nie narazi fryzury na jakiekolwiek uszkodzenia.

Kreatyna a keratyna - jaka jest różnica?

Keratyna i kreatyna to jedynie podobnie brzmiące nazwy, związane z budową i funkcjonowaniem organizmu człowieka. Podczas gdy keratyna jest białkiem budulcowym włosów, skóry i paznokci, kreatyna wiąże się narządem ruchu. Jest zbudowana z trzech aminokwasów – argininy, glicyny i metioniny. W ciele magazynują ją mięśnie i ścięgna. Kreatynę suplementują sportowcy, którzy chcą poprawić masę mięśniową i kondycję, ponieważ wspiera ona syntezę białek, wzrost mięśni, wytrzymałość i szybkość. Natomiast o odpowiednią zawartość keratyny dbają osoby, które chcą poprawić wygląd swojej skóry, włosów i paznokci. 

Jak uzupełnić niedobory keratyny?

Keratyna – dokładniej keratyna hydrolizowana – jest składnikiem preparatów pielęgnacyjnych. Keratyna hydrolizowana to rozpuszczalne w wodzie białka, a przede wszystkim aminokwasy siarkowe, dzięki którym keratyna wiąże się z białkami włosów i wnika w ich strukturę. Produkty zawierające keratynę hydrolizowaną są w stanie odbudowywać uszkodzone fragmenty włosów, zniszczone stylizacją czy czesaniem. Taka keratyna może występować w szamponach, odżywkach, płynach do trwałej ondulacji czy w preparatach do keratynowego prostowania. Po kosmetyki z keratyną warto sięgnąć w przypadku, kiedy włosy są łamliwe, suche, matowe, zniszczone. Białko zregeneruje kosmyki poprzez uzupełnienie niedoboru składników tworzących strukturę włosów. Zapoznaj się z artykułem: jaka keratyna jest najlepsza, aby dobrać kosmetyk o dobrym składzie.


Call Now Button Skip to content