loader-logo
ZADZWOŃ DO NAS +48 697 027 168

Witaminy na wypadanie, porost i zdrowe włosy

Witaminy na wypadanie, porost i zdrowe włosy

Autor: mgr farm. Ewelina Drelich

Wiele osób postrzega zdrowe włosy jako oznakę zdrowia lub urody. Jak każda inna część ciała, włosy potrzebują różnorodnych składników odżywczych, aby były zdrowe i rosły prawidłowo. Chociaż czynniki takie jak wiek, genetyka i hormony również wpływają na wzrost włosów, kluczowe znaczenie ma optymalne spożycie składników odżywczych. W tym artykule skupiono się na tych witaminach i minerałach, które są dobre na włosy, zarówno na ich wygląd, jak i porost.

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów u fryzjera?

Zacznijmy właśnie od ceny. Zabieg keratynowego prostowania włosów wykonuje się w salonach fryzjerskich oraz pracowniach keratynowych. Trwa około 2-3 godzin godzin. Cena uzależniona jest od długości naszych włosów oraz oczywiście od indywidualnych stawek danego salonu. Zazwyczaj cena tego zabiegu waha się w granicach od 250 zł do 800 zł. 

Jakie witaminy na wypadanie włosów?

Wszystkie komórki potrzebują witaminy A do wzrostu. Dotyczy to włosów, najszybciej rosnącej tkanki w ludzkim ciele. Witamina A pomaga również gruczołom skóry w wytwarzaniu substancji zwanej sebum. Sebum nawilża skórę głowy i pomaga zachować zdrowe włosy. Diety z niedoborem witaminy A mogą prowadzić do wielu problemów, w tym wypadania włosów. Chociaż dostarczanie wystarczającej jej ilości jest ważne, zbyt duża ilość może być niebezpieczna. Badania pokazują, że przedawkowanie witaminy A może również przyczynić się do wypadania włosów. Słodkie ziemniaki, marchew, dynia, szpinak i jarmuż są bogate w beta-karoten, który przekształca się w witaminę A. Cynk również odgrywa ważną rolę we wzroście i naprawie tkanki włosa. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych. Wypadanie włosów jest częstym objawem niedoboru cynku. Badania pokazują, że suplementy cynku zmniejszają wypadanie włosów spowodowane niedoborem cynku. Istnieją jednak niepotwierdzone doniesienia, że suplementacja zbyt dużej dawki może również przyczynić się do wypadania włosów.

Jakie witaminy na porost włosów?

Jedną z najbardziej znanych witamin na porost włosów jest witamina B zwana biotyną. Badania łączą niedobór biotyny z wypadaniem włosów u ludzi. Chociaż biotyna jest stosowana jako alternatywna metoda leczenia wypadania włosów, najlepsze wyniki osiągają osoby z niedoborem tej substancji w organizmie. Jednak niedobór jest bardzo rzadki, ponieważ występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Brakuje danych na temat tego, czy biotyna jest skuteczna na porost włosów u zdrowych osób.

Inne witaminy z grupy B (np. witamina B12)  pomagają tworzyć czerwone krwinki, które przenoszą tlen i składniki odżywcze do skóry głowy i mieszków włosowych. Te procesy są ważne dla wzrostu włosów. Witaminy z grupy B można pozyskać z wielu produktów spożywczych, w tym z produktów pełnoziarnistych, migdałów, mięsa, ryb, owoców morza i ciemnych liściastych warzyw.
Wolne rodniki mogą blokować wzrost i powodować starzenie się włosów. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez tą grupę chemiczną. Ponadto organizm potrzebuje witaminy C, aby wytworzyć białko zwane kolagenem – ważną częścią struktury włosów. Witamina C pomaga również organizmowi wchłaniać żelazo, minerał niezbędny do wzrostu włosów.

 

Witaminy na siwe włosy

Siwienie włosów jest procesem naturalny. To, co zwykle zaczyna się jako kilka siwych pasm, może z czasem stopniowo narastać, pokrywając duże obszary włosów. Spożywanie właściwych składników odżywczych i podejmowanie innych środków może pomóc zachować istniejącą pigmentację, opóźniając ogólne siwienie. Kwas foliowy, często stosowany w celu przyspieszenia wzrostu, ma ogromny wpływa na zachowanie koloru włosów. Kiedy nie jest zajęty stymulowaniem odbudowy komórek mieszków włosowych i zapobieganiem wypadaniu włosów, znajduje czas, aby zapobiec szarzeniu pasm. Witamina B5 znana również pod nazwą kwas pantotenowy,  bierze udział w produkcji melaniny. Ten związek idzie o krok dalej niż kwas foliowy: nie tylko zapobiega siwieniu, ale także przywraca naturalny kolor włosów. Podobnie jak powyższe witaminy z grupy B, miedź pomaga również we wzroście i wzmocnieniu włosów, a gdy poziom jest niski, może to spowodować łamliwe włosy, które łatwo siwieją. Wiele kobiet ma niedobór żelaza z powodu utraty krwi, która ma miejsce podczas menstruacji. Niska zawartość żelaza może siać spustoszenie we włosach, powodując wszystko, od powolnego wzrostu po przerzedzenie, wypadanie włosów i przedwczesne siwienie.

Witaminy na włosy dla dzieci

Niezależnie od tego, czy chcesz aby dziecko miało piękne włosy, czy po prostu chcesz, aby czuło się jak najlepiej należy zadbać o prawidłowy poziom takich składników odżywczych jak cynk, witamina A, kwas foliowy, biotyna, witamina D3. Badania pokazują, że brak witaminy D w organizmie może prowadzić do wypadania włosów. Jedną z ról, jakie odgrywa ten związek, jest stymulowanie nowych i starych mieszków włosowych. Kiedy w organizmie nie ma wystarczającej ilości witaminy D, wzrost nowych włosów może zostać zahamowany. Przyczyny niewystarczającego poziomu witaminy D obejmują spędzanie większej ilości czasu w pomieszczeniach, nanoszenie dużej ilości kremów przeciwsłonecznych i niejedzenie żywności zawierającej składniki odżywcze. W większości przypadków nadmierne wypadanie włosów u dzieci jest spowodowane złym odżywianiem i związanym z tym niedoborem składników. Witaminy najlepiej przyjmować przez minimum 3 miesiące, ale najlepsze rezultaty są widoczne po 6 miesiącach. Rezultaty będą się różnić w zależności od osoby. Inne przyczyny  wypadania włosów u dzieci to: choroby tarczycy, przebyte choroby, nieprawidłowa pielęgnacja włosów oraz choroby grzybiczne skóry. Dlatego jeśli suplementacji nie daje zadowalających efektów, należy szukać pomocy u lekarza, który pomoże znaleźć właściwą przyczynę problemu.

Witaminy na włosy dla matek karmiących

Wypadanie włosów po porodzie zdarza się wielu kobietom. Zanim jednak kobieta karmiąca piersią sięgnie po odpowiednie witaminy powinna dowiedzieć się, co w rzeczywistości powoduje wypadanie włosów po urodzeniu dziecka. W czasie ciąży kobiety mają piękne włosy. Wynika to z tego, że hormony ciążowe wpływają na cykl włosów. Jednym z tych hormonów jest estrogen, który odgrywa kluczową rolę w cyklu wzrostu włosów. Około 24-72 godziny po porodzie następuje znaczny spadek poziomu estrogenu w organizmie, przez co włosy z fazy wzrostu wchodzą w fazę spoczynku i pozostają w niej przez około 3 miesiące. Potem zaczynają wypadać i rozpoczyna się nowy cykl włosów. Wypadanie włosów zwykle pojawia się około 10-16 tygodni po porodzie. Kolejną przyczyną wypadania włosów mogą być niskie zapasy żelaza we krwi i problemy z tarczycą. Do tej pory nie wykazano, że karmienie piersią powoduje u kobiet nadmierne wypadanie włosów. Dlatego nie ma powodu, aby przerywać karmienie piersią. W pierwszej kolejności należy zrobić podstawowe badania krwi i dopiero na  podstawie wyników zmodyfikować swoją dietę lub sięgnąć po preparaty witaminowe, które pozwolą na uzupełnienie niedoborów.

Źróo: Michalak M, Pierzak M, Kręcisz B, Suliga E. Bioactive Compounds for Skin Health: A Review. Nutrients. 2021;13(1):203. Published 2021 Jan 12. doi:10.3390/nu13010203

 


Call Now Button Skip to content