loader-logo
ZADZWOŃ DO NAS +48 697 027 168

Jak przyspieszyć porost włosów? Preparaty i domowe sposoby

Jak przyspieszyć porost włosów? Preparaty i domowe sposoby

Autor: mgr farm. Ewelina Drelich

Włosy są ważną częścią wizerunku zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Większość kobiet marzy o długich, mocnych, lśniących włosach. Ale co zrobić kiedy włosy nie chcą rosnąć? W tym artykule przedstawiono wszystkie znane naturalne sposoby na szybszy porost włosów, opisano jak dobrać odpowiedni preparat na zagęszczenie i jak powinna wyglądać prawidłowa dieta mająca wspomóc ten proces.

Czy można przyspieszyć porost włosów?

Istnieje wiele mitów na temat tego, jak sprawić, by włosy szybciej rosły. Jedni twierdzą, że regularne przycinanie przyspiesza ten proces, podczas gdy inni, wręcz przeciwnie – unikają nożyczek. Bez względu na różne wskazówki, jak zapuścić włosy, jedyną rzeczą, która nie podlega dyskusji, jest to, jak rosną włosy.

Cykl wzrostu włosów jest genetycznie zaprogramowany. W cyklu występują 3 etapy, od aktywnego wzrostu od cebulki do wypadania włosów. Są one znane jako faza anagenu, katagenu i telogenu. Dla optymalnego wzrostu włosów muszą one pozostać w fazie anagenu tak długo, jak to możliwe. Chociaż genetyka odgrywa rolę w utrzymaniu zdrowego wzrostu włosów, pojawia się również kilka innych czynników, które mają znaczenie. Wzrost włosów można przyspieszyć poprzez stosowanie zdrowej diety, odpowiedni styl życia, prawidłową pielęgnację i unikanie niepotrzebnych uszkodzeń. Promieniowanie słoneczne UV jest równie szkodliwe dla włosów, jak i dla skóry. Promienie powodują uszkodzenie i wysuszenie włosów, co prowadzi do ich łamania. Również zbyt częste wiązanie włosów lub regularne używanie produktów do stylizacji na gorąco może przyczynić się do ich złej kondycji. Niektóre leki stosowane m.in. w leczeniu określonych problemów, takich jak zapalenie stawów, wysokie ciśnienie krwi i depresja mają negatywny wpływ na cały proces.

Co na porost włosów?

Porost włosów oraz szybkość całego procesu zależy od bardzo wielu czynników. Aby mieć długie włosy, po pierwsze, należy uzbroić się w cierpliwość. Włosy w ciągu miesiąca wydłużają się średnio o 1-2 cm. Po drugie należy podejść do działania kompleksowo: zadbać o prawidłową dietę, stosować odpowiednie kosmetyki i pielęgnację skóry głowy.  A jeśli tego za mało, można sięgnąć po domowe, sprawdzone sposoby naszych mam i babć. Można wspomóc się także profesjonalnymi zabiegami takimi jak: mezoterapia, karboksyterapia oraz kriomasaż. Przed przystąpieniem do zabiegów warto skorzystać z konsultacji u trychologa, który fachowym okiem oceni stan włosów, skóry głowy i dobierze odpowiedni zabieg i sposób postępowania.

Tabletki i suplementy na porost włosów

Poprawa wzrostu włosów polega na ożywieniu istniejących uszkodzonych mieszków włosowych. Organizm potrzebuje dużej ilości energii, aby włosy rosły szybciej. Włączenie niektórych pokarmów do diety może przyspieszyć ten proces. Jakie witaminy są odpowiedzialne za szybszy wzrost włosów? Kluczowe jest spożywanie pokarmów (lub suplementów w przypadku problemów z prawidłowym żywieniem) zawierających kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminę C i D oraz żelazo.
Jeśli poziom żelaza jest zbyt niski (anemia), mniej jest go dostarczanego do mieszków włosowych, co zakłóca cykl wzrostu włosów.

Witamina A jest potrzebna organizmowi do wytworzenia substancji zwanej sebum. Przy zbyt małej ilości sebum skóra głowy może stać się podrażniona lub swędząca, a włosy suche i łamliwe.

Witamina C jest przeciwutleniaczem, który pomaga organizmowi wchłaniać żelazo i wspomaga produkcję kolagenu. Dobrym źródłem witaminy C są jagody, kiwi, słodkie ziemniaki i pomarańcze.

Witamina D ma kluczowe znaczenie dla zdrowej reprodukcji komórek.

Witaminę E należy przyjmować, aby chronić włosy przed uszkodzeniem przez słońce, tak jak w przypadku skóry.

Cynk pomaga regulować poziom DHT (dihydrotestosteronu) w organizmie – hormonu, o którym wiadomo, że powoduje wypadanie włosów. Jeśli poziom cynku jest zbyt niski, organizm będzie wytwarzał więcej DHT. Kwasy omega, takie jak omega-3, to ważne tłuszcze, których organizm nie wytwarza. Kwasy omega-3 dostarczają niezbędnych olejów, które utrzymują skórę głowy w zdrowiu i nawilżeniu. 

Należy unikać przyjmowania większej niż zalecana dziennej dawki każdej z tych witamin lub składników odżywczych, ponieważ zbyt duże ich spożycie może być równie szkodliwe dla włosów i skóry, jak spożycie zbyt małej ilości.

Kosmetyki na porost włosów

Obecnie jest szeroki wybór kosmetyków, ale jaki szampon na porost włosów jest odpowiedni i co powinien mieć w swoim składzie, by był skuteczny? Promotory wzrostu włosów zwane również środkami przeciw wypadaniu to unikalne składniki dodawane do kosmetyków. Charakteryzują się wysokim potencjałem stymulowania komórek do wzrostu. Są na tyle skuteczne, że wykorzystuje się je w leczeniu łysienia.  Mogą być pochodzenia syntetycznego lub roślinnego. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy wyciąg z miłorzębu dwuklapowego, aloes oraz proantocyjanidyny. Wszyscy wiemy, że kofeina może dać zastrzyk energii, ale jedno z badań wykazało, że może ona również wpływać na wzrost włosów. W oparciu o uzyskane wyniki związek może pomóc w promowaniu wzrostu nowych włosów na poziomie molekularnym, komórkowym i narządowym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Kolejnym istotnym składnikiem kuracji na porost włosów są oleje i olejki eteryczne. W jednym z badań, dzienna dawka 400 miligramów oleju z pestek dyni w postaci kapsułek aplikowanych na skórę głowy spowodowała wzrost włosów u mężczyzn o 40 procent. Wśród olejków eterycznych jednym ze skuteczniejszych jest olejek w mięty pieprzowej, dlatego jest częstym składnikiem mieszanek na porost włosów.

Domowe sposoby na porost włosów

Nasze babcie i prababcie, które nie miały dostępu do szerokiej gamy suplementów diety i zaawansowanych technologicznie kosmetyków również miały swoje sprawdzone sposoby na długie, piękne lśniące włosy.

Masaż głowy na porost włosów

Masaż skóry głowy może pomóc w odprężeniu i złagodzeniu stresu, ale także wpłynąć na porost włosów. W jednym z badań oceniono skuteczność codziennych 4-minutowych masaży skóry głowy. Po 24 tygodniach naukowcy odkryli, że uczestnicy eksperymentu mieli grubsze włosy niż na początku. Chociaż badanie nie wykazało żadnej zauważalnej różnicy we wzroście włosów, uważa się, że masaż skóry głowy może pomóc rozszerzyć naczynia krwionośne pod skórą. To z kolei może prowadzić do grubszych, mocniejszych włosów, które rzadziej się łamią lub niszczą. Masaż głowy można wykonać samodzielnie w domu lub oddać się w ręce specjalistów.

Domowe mieszanki na porost włosów

Aloes to magiczny składnik stosowany w leczeniu różnych chorób skóry. A co lepsze, ma również właściwości wspomagające wzrost włosów. Czyni to poprzez odblokowanie porów, a także pozostawia uczucie odświeżenia skóry głowy. Czysty aloesowy żel można nakładać na skórę głowy nawet kilka razy w tygodniu.

Kolejnym cudownym składnikiem jest cytryna bogata w witaminę C. Ten składnik może stymulować wzrost włosów i utrzymać zdrową skórę głowy. Nałożenie soku z cytryny na 10-15 minut przed umyciem włosów może załatwić sprawę. Skuteczny w utrzymaniu zdrowej skóry głowy jest także olejek cytrynowy.

Dieta na szybszy wzrost włosów

O składnikach diety wpływających  pozytywnie na wzrost włosów zostało wspomniane powyżej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czego należy unikać, aby nie zaszkodzić skórze głowy. A do zakazanych składników zalicza się napoje gazowane, słone przekąski oraz alkohol.

Źróo:

Le Floch C, et al. (2015). Effect of a nutritional supplement on hair loss in women.

Zhou Y, et al. (2011). The effect of various cosmetic pretreatments on protecting hair from thermal damage by hot flat ironing.


Call Now Button Skip to content